Čo je to transplantácia kostnej drene?

Projekt Pomáhame s úsmevom združuje rodičov detí, ktoré prešli alebo prechádzajú procesom transplantácie kostnej drene. Nie všetci, a väčšinou laici, chápu, čo je to transplantácia kostnej drene a prečo je dôležitá.

 

Úloha kostnej drene

Kostná dreň je mäkké tkanivo vo vnútri kostí, ktoré vytvára krvotvorné bunky. Sú to akési zárodočné bunky, ktoré môžu „vyrásť“ na červené krvinky, biele krvinky ci krvné doštičky. Kostná dreň vypĺňa pri narodení duté priestory všetkých kostí, no vekom ju postupne nahrádza tukové tkanivo a kostná dreň u dospelého človeka vypĺňa iba duté priestory v panvových kostiach, stavcoch, hrudnej kosti a rebrách. Malá časť kmeňových krvotvorných buniek tiež cirkuluje v periférnej krvi.

 

Prečo transplantácia kostnej drene?

Keď nie je kostná dreň zdravá, dochádza k poruchám krvotvorby. Transplantácia znamená nahradenie nezdravých kmeňových buniek zdravými od vhodného darcu. Transplantácia krvotvorných buniek sa využíva hlavne v liečbe zhubných ochorení krvi, respektíve pri ochoreniach, ktoré vedú k zlyhaniu kostnej drene. Ide prevažne o leukémie, útlmové anémie a niektoré zhubné nádory. U detí sa tiež často transplantácia kostnej drene využíva pri niektorých vrodených ochoreniach – napríklad autoimunitných ci metabolických ochoreniach.

 

Aké transplantácie kostnej drene poznáme?

Rozoznávame dva typy transplantácií – alogénne, teda od príbuzného ci nepríbuzného dobrovoľného darcu a autogénne, kde je vlastne darcom samotný pacient, ktorému odoberú kmeňové bunky v období, keď je vylúčená prítomnosť nádorových buniek.

 

Prečo je transplantácia tak náročný proces?

Samotná transplantáca kostnej drene vlastne nie je operácia. Je to skôr niečo podobné transfúzii krvi, akurát niektorí pacienti pociťujú napríklad bolesti v hrudníku, celkovú slabosť, niekedy sa vyskytnú opuchy ci horúčka. Náročné je obdobie pred transplantáciou – tzv. prípravný režim, keď pacient dostáva vysoké dávky chemoterapie, často s celotelovým ožarovaním. Toto prináša vedľajšie účinky ako nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, bolestivé defekty na slizniciach, vypadajú vlasy. Niekedy dôjde k trvalému poškodeniu pľúc, srdca, obličiek, nervového systému ci žliaz s vnútorným vylučovaním ako štítna žľaza ci pohlavné žľazy. Po transplantácii je pacient zasa izolovaný v sterilnom boxe, kde sa musí napríklad čistiť vzduch a pre kontakt s pacientom platia prísne pravidlá. Neskôr sa tento režim zvoľní, no aj tak to trvá niekoľko týždňov, kým pacienta pustia domov.

 

Transplantáciou to nekončí

Pacient má mnoho obmedzení. Veľkým strašiakom sú infekcie, telo môže novú kostnú dreň odmietnuť, môžu nastať poruchy imunity. Pacient nemôže jest napríklad čerstvé mliečne výrobky, jogurty, zmrzlinu, majonézy, surovú zeleninu, musí obmedziť napríklad sladkosti. Rizík a obmedzení je skutočne mnoho. Napríklad sa treba vyhýbať kúpaniu na verejných kúpaliskách, nemali by ste sa opaľovať. Dovolenka v zahraničí môže byt veľký problém. Niekedy sa objavia problémy v oblasti sexuálneho života, niekedy to vedie až k celoživotnej neplodnosti. Po transplantácii musí byt pacient dlhodobo pod dozorom lekárov. Treba si povedať na rovinu, že transplantácia kostnej drene je nebezpečná vec, pri ktorej môžu vzniknúť závažné komplikácie. Často však zachraňuje život najmä deťom, pretože lieči ochorenia, ktoré boli donedávna považované za nevyliečiteľné. Transplantácia kostnej drene im dáva šancu na úplné vyzdravenie

 

Proces transplantácie kostnej drene, to je obdobie obáv, stresu, strachu a finančne náročných opatrení. Ako sa hovorí, kto to neprežil, nepochopí. My v projekte Pomáhame s úsmevom sme týmto prešli. Vieme veľmi dobre, aké je to ťažké. Preto podávame pomocnú ruku rodinám, ktoré prechádzajú týmto procesom a pomáhame im, ako sa len dá. Pretože každé dieťa si zaslúži zdravý a šťastný život.